Церкви потребують допомоги по відкриттю інтернет-ресурсів і організації їх ефективної роботи. Про оптимізацію служіння церкви за допомогою інструментів і технологій інтернет розповідає директор по інформаційних технологіях ServanTek Андрій Горбаченко.
Сьогодні вже нікого не потрібно переконувати в тім, що сайт дійсно потрібний церкві і окремим її служителям, що цей інструмент має широкі можливості, про які багато "сайтовласників" навіть і не здогадуються, не кажучи вже про те, щоб їх використовувати.
Почнемо по порядку: з визначення функцій цього ресурсу та найбільш часто використовувані функції сайту
Основна функція сайту - інформаційно-презентаційна.
Сайт покликаний надавати суспільству якісну і достовірну інформацію про церкву та її діяльність. Отже, гарний сайт обов'язково повинен мати презентаційну сторіночку, на якій розміщуються місія церкви, її бачення і цілі, адреса і контактні телефони, а також короткий опис різних видів служіння. Ця сторінка особливо актуальна для випадкових відвідувачів, новачків і невіруючих людей. Тут вони можуть ознайомитися з тим, як живе і у що вірить ваша церква ще до того, як переступлять її поріг. Тобто, на церковному сайті вона, окрім іншого, повинна грати і євангелізаційну роль.
Друга за значимістю функція - новина. Усе, що церква або її служителі визнають потрібним, щоб повідомити людей про діяльність церкви або події, що відбуваються в ній, краще всього розміщувати саме на сайті. Усна передача інформації у вигляді оголошень або "живої пошти" занадто ненадійна, а письмова (через буклети, газети і журнали) - занадто повільна і дорога. Та і вашим партнерам, спонсорам, простіше почитати про вас на сайті, аніж чекати особистої зустрічі або витрачати час і гроші на телефонну розмову. Для підвищення ефективності сайт можна зробити двомовним (російсько-українським, наприклад), додати англійську версію або будь-яку іншу. Можливості обмежені виключно наявністю у вас людини, здатної якісно перекласти тексти на потрібну мову.
Третя функція - створення архівів і депозитаріїв.
Можливо, служителям церкви часто доводиться зіштовхуватися з тим, що захід відбувся, але вже через пару днів ніхто не може згадати, хто співав або, що проповідували на цьому святі? Через півроку (а то і швидше) стирається навіть пам'ять про подію; і потім пастор (молодіжний лідер, регент, директор недільної школи) ламають голову над звітом або презентацією, згадуючи, а що ми цього року проводили? Кому і що було доручено? Чи впоралася людина із завданням, або справа так і залишилася не виконаною? Своєчасне розміщення свіжих новин на сайті повністю позбавляє служителів від подібного головного болю, надаючи в потрібний момент найбагатший архів матеріалів, проповідей, фото і відеоматеріалів. Не забудьте також про нових членів церкви, і про тих, що цікавляться нею! Їм теж потрібна інформація про церкву та її історію.
Четверта функція - створення бази даних. У розділі "Контакти і інформація" на окремих сторіночках можна розмістити не лише телефони служителів церкви, але і розклади роботи малих груп, тематичний показник занять в недільній школі, графіки чергувань служителів, список інтернатів і лікарень, що відвідуються членами церкви. Складіть список імен літніх братів і сестер, інвалідів, сиріт, багатодітних сімей - усіх, хто потребує допомоги церкви і розмістіть його тут для тих, хто хоче допомогти їм фізично чи матеріально. Координати партнерів і спонсорів, можливо, і не варто виставляти на загальний огляд - для роботи з ними краще використовувати інші можливості сайту, такі, як робота в додатках, але про це трохи пізніше. Нарешті, створіть графік використання церковних приміщень та упорядкуйте цей процес врешті-решт! Щоб ви і інші служителі завжди знали, коли і які класи і кімнати будуть доступні для проведення малих груп, занять з новонаверненими, семінарів і тому подібне. Дуже скоро ви самі здивуєтеся, як багато місця і можливостей у вас з'явиться для нової праці! Розмістіть на сайті календарі служінь : молодіжного, підліткового, лялькового театру, місіонерських поїздок, музичної школи. Будь-яке служіння, у якого є дата проведення, може бути відображене в календарі. Праця невелика, але вона допоможе вам упорядкувати служіння, інформувати, нагадувати і запрошувати членів церкви активніше брати участь в діяльності вашої церкви.
П'ята функція - координація служінь церкви. Особливо вона актуальна для дочірніх церков і місіонерів, про яких ми так часто забуваємо! Виділіть для кожного з них сторінку в розділах "Наші дочірні церкви" і "Наші місіонери" (назвати можна, як забажаєте).
У цьому розділі акумулюватиметься вся інформація про них. За допомогою цих матеріалів і фотодокументів згодом ви легко відновите історію церкви від ідеї її створення до теперішнього моменту, прослідкуєте усе її життя і проаналізуєте ефективність роботи того або іншого служителя. Може, місіонерові потрібна допомога? Може, в церкві за останні п'ять років кількість членів скоротилася наполовину? Чи, навпаки: дочірня община виросла в декілька разів, а материнська церква про це і не здогадується?
Сайт - не журнал і не газета, його можливості воістину безмежні! Не скупіться виділити по одному розділу на дитяче, сестринське, молодіжне, сімейне, соціальне і усі інші служіння церкви; дайте хористам місце для розміщення партитур і відео- аудіозаписів; надайте учбовому відділу можливість розміщувати на сайті свої уроки, тести, методичні посібники і літературу.. Про створення церковної бібліотеки цифрових книг, аудіоматеріалів, доповідей і рефератів служителів, а також церковного інтернет-магазину, по їх реалізації ми поговоримо наступного разу - це окрема велика тема для розмови.
Для чого ще потрібний сайт?
Отже, ми розглянули п'ять основних, найбільш часто використовуваних функцій церковного сайту. Перейдемо до цікавіших, але менш поширених речей.
Розсилка повідомлень, анонсів, нагадувань. Чи доводилося вам гарячково обдзвонювати двом-трьом десяткам учасників якого-небудь заходу, що забули зовсім про подію? Годинами розсилати листи по електронній пошті або повідомлення SMS? Ви часто стикаєтеся з ситуацією, коли людина, яка має бути ось прямо тут і прямо зараз, сонним голосом відповідає на ваш дзвінок: "Ой, даруйте, забув" або самі іноді вимушені червоніти від власної забудькуватості? Ваші члени церкви вже скаржилися вам на те, що "якби ми знали, що саме тоді відбудеться те-то і те-то - обов'язково би прийшли"!?
Упевнений: було! І такі речі вам пошарпали нерви неабияк. А тепер спробуйте усі ваші події внести до календаря сайту, і тоді:
а) загальний календар постійно відображуватиметься на головній сторінці сайту, внаслідок чого усі навкруги завжди будуть в курсі подій;
б) на телефони і адреси, які ви вкажете, автоматично прийдуть нагадування за 1-2-3 години, за день або тиждень до події або зустрічі, як ви визначите;
в) ви можете завчасно запросити партнера, спонсора, служителя на зустріч або захід і він, відповівши "так" на отриманий лист, автоматично додасть подію у свій особистий, прихований від сторонніх очей онлайн-календар.
"Церковна геолокація". Часто гостям і запрошеним буває непросто знайти вашу церкву. Члени церкви не завжди знають, де розташовані дочірні церкви або підшефні інтернати, дитячі будинки. Не менш складно буває організувати відвідування сусідньої общини, не кажучи вже про розташовану на іншому краю міста. Відвідування хворих, престарілих і таких, що мають потребу, теж часто пов'язано з чималими труднощами.
Розмістіть на своєму сайті інтерактивну карту - і забудьте про проблеми! Занести дані на цю карту зможе будь-який школяр на протязі кількох днів, а користуватися і дякувати Бога за такий цінний ресурс буде потім не лише уся церква і гості, але і усі інші: християни, які нещодавно приїхали у ваше місто; новонавернені і ті, хто покаявся на масових євангелізаціях; люди, в чиї серця по ваших молитвах почав стукати Бог, а також усі, що шукають допомоги і відповіді на свої питання.
Карту можна буде бачити на сайті або отримати як повідомлення на особистий телефон. "Алло, брат! Ми їдемо до вас! Як вас знайти"? - "Зараз, брат дорогий, я пришлю тобі детальну карту"! Ну, хіба не про це мріє кожен пастор і кожен запрошений гість, кожен приїжджий проповідник або керівник групи? Уявляєте, з яким задоволенням брати і сестри з інших громад стануть відвідувати вашу церкву?
Додатковий бонус: до карт можна "прив'язати" фотографії і короткі описи, графіки служінь і т. д., щоб вони "спливали" при наведенні на них курсором. За допомогою таких карт можна також скористатися послугою визначення свого місцезнаходження : скажімо, вам зателефонував місіонер або пастор, з яким дуже треба зустрітися, та все не виходить. Ви визначаєте на інтерактивній карті своє місцезнаходження зараз і відправляєте цю інформацію співрозмовникові. Людина дивиться - і бачить, що ви зовсім поруч, тобто, можна виділити десять хвилин зі свого напруженого графіка, щоб зустрітися і вирішити проблемне питання.
Діалоги про важливе. Часи змінилися, і сьогодні люди страждають вже не від дефіциту інформації, а від її надлишку. Вони гостро потребують того, щоб хтось допоміг їм упорядкувати, систематизувати особисті знання і досвід і навчив користуватися власним інтелектуальним багатством.
Частково цю проблему вирішують бесіди з пастором. Але сьогодні в церквах на одного пастора доводиться більше 50 членів церкви! Якщо навіть він стане приділяти кожному по півгодини (чого, звичайно ж, дуже мало для довірчої бесіди) - неважко підрахувати о котрій годині він потрапить додому після недільного богослужіння!
В останні роки церкви для вирішення цієї проблеми використовують роботу малих груп. 10 чоловік разом з лідером цілком здатні обговорити багато питань, особливо якщо лідер не прагне домінувати, але надає право кожному членові групи висловити свою думку, поділитися особистим досвідом. Але і це - дві години раз на тиждень! Крапля у величезному морі!
Найефективніше проблему пошуку відповідей і вдумливого вивчення Писання вирішують обговорення на сайтах. Вони видозмінюються з часом, але суть - аналіз того, що турбує або радує - залишається незмінною. Раніше були форуми, зараз - блоги і щоденники; набирають популярності Faсebook, Twitter і інші форми інтернет-спілкування. Причому коментарі стають усе більш компетентними, вдумливими, із залученням думки фахівців і інформації з довідників.
Замисліться: раз люди так активно їх використовують - значить, їм це потрібно? Отже, потрібно дати їм можливість поговорити з мудрим співрозмовником про те, що є важливим. А хто може бути мудрішим, ніж досвідчений християнин? Хто краще знає проблему, як не керівник відповідного виду служіння? І, нарешті, хто дасть кращу пораду, аніж пастор або душеопікун? Тому блоги та різні обговорення на сайті церкви - це не розкіш, а життєва необхідність.
Благовістя і церковне домобудівництво. З'єднання цих, здавалося б, важкоз'єднуючих елементів - насущна потреба церковного життя. Завжди є проблема вибору пріоритетів. Особливо гостро це питання стоїть по відношенню до інформаційних ресурсів. В більшості своїй, церкви вирішують проблему шляхом розмежування: цей журнал - для церкви, цей - для невіруючих; ці заняття або пісні для членів церкви - а ці, відповідно, для "халдеїв". Хоча і розуміють, що такий підхід в корені невірний, але як розв'язати проблему по-іншому - не знають. А рішення - ось воно, лежить прямо на поверхні!
По-перше, можна на сайті зробити попередню сторінку, на якій ви одним кліком самі виберете, які матеріали вас більше цікавлять: для тих, що багато років живуть в Господі, або відповіді на актуальні питання сучасності.
Потім можна сегментувати контент (тобто, відсортувати матеріали) по категоріях "для зареєстрованих користувачів" і "загального користування".
Для служителів і керівників окремих видів служінь можна створити на тому ж сайті захищені паролем розділи, які інші користувачі, що не отримали від вас спеціального доступу, навіть не побачать.
Таким чином, ви можете спокійно розміщувати на церковному сайті будь-яку інформацію в повній упевненості, що вона потрапить тільки до тих, кому адресована.
Є у сайті і інші, не менш корисні можливості, про які ми поговоримо наступного разу.
Хочеться підкреслити одне: просто так, з цікавості або марнославства, сайт заводити не варто. Знаряддя праці повинне працювати, приносити користь. Не забудьте, що бездіяльний сайт робить церкві серйозну антирекламу, зміцнюючи вихованців радянської ідеологічної машини в їх помилці щодо дурості і неписьменності віруючих.
Іншими словами, взявся за справу - роби її, як для Господа!
Не знаєте, як - скажіть, ми навчимо; немає технічних можливостей або програмного забезпечення - дзвоніть, ми допоможемо! Вирішуйте, для чого саме ви хочете використовувати сайт, а ми створимо його для вас, встановимо необхідні компоненти, проведемо навчання співробітників.. У нас є знання і досвід допомогти вам робити вашу справу по новому і якнайкраще!
Телефон офісу: +380 44 572-0370
E - mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Дорогі брати, даний ресурс дозволяє нам, служителям, обмінюватися тим матеріалом, який ми використовуємо в нашому служінні. Ми закликаємо вас ділитися тим, що у вас вже є. На даному сайті в розділі Пасторська скарбничка ми можемо викладати ваші проповіді, лекції, інформацію, корисні публікації і т.д. Для цього вам необхідно висилати свій матеріал на адресу адміністратора сайту forum.pastoronline@gmail.com .
На даний момент ви вже можете завантажувати той матеріал, яким поділились пастори.
Дорогі брати, учасники форуму. На даний момент з'явилася нова можливість на сайті. У кінці будь-якої статті або книги, викладеної в розділі "Книги пастора" є можливість залишати свій коментар. Це для того, що б матеріал був не тільки викладено автором, але і відредагований, доповнений, уточнено і т.д. служителями нашого братства.
У Києві відбулася Пасторська конференція
"Наступне покоління в служінні"
У Києві відбулася Пасторська
конференція "5 Сола Реформації"
У Києві відбувся Другий український
місіонерський форум
В Україні відбулися Регіональні конференції
служителів "Церква, яка впливає
на суспільство"
У Києві відбулася Пасторська
конференція "Дисципліна благодаті"